O nas

Dlaczego my?

Nurkowanie jest jedyne w swoim rodzaju, gdyż umożliwia, w zależności od podejścia, zaspokojenie potrzeb na wielu poziomach:

potrzebę integracji i uczestniczenia w życiu grupowym, potrzebę akceptacji samego siebie i poczucia własnej wartości, potrzebę rozwoju i utrzymania sprawności fizycznej.


ZAŁOŻONE W 1981 HANDICAPPED SCUBA ASSOCIATION POŚWIĘCIŁO SIĘ POPRAWIE FIZYCZNEGO i PSYCHOSPOŁECZNEGO SAMOPOCZUCIA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ POPRZEZ NURKOWANIE REKREACYJNE I. STAŁO SIĘ WIODĄCYM AUTORYTETEM W TEJ DZIEDZINIE NA SKALĘ ŚWIATOWĄ.ZRZESZAJĄCE PONAD 3000 INSTRUKTORÓW,NURKÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ i CZŁONKÓW WSPIERAJĄCYCH, DZIAŁAJĄC W PONAD 45 KRAJACH, HANDICAPPED SCUBA ASSOCIATION MA NA CELU ZAPEWNIENIE LUDZIOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ TAKICH SAMYCH MOŻLIWOŚCI UCZESTNICZENIA W DOBRYM SZKOLENIU, OTRZYMANIA CERTYFIKATÓW ORAZ UCZESTNICZENIA W PRZYGODACH NURKOWYCH, JAKIE MAJĄ OSOBY PEŁNOSPRAWNE.W POLSCE ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI HSA DATUJE SIĘ NA 1998, GDY W STOWARZYSZENIU CTP „NAUTICA” WYSZKOLIŁA SIĘ GRUPA KILKU INSTRUKTORÓW, A NASTEPNIE ODBYŁ SIĘ PIERWSZY KURS OWD HSA, KTÓRY UKONCZYŁO 8 OSÓB PO URAZACH RDZENIA KRĘGOWEGO. HSA jest jedyną do tej pory organizacją szkolaca w Polsce instruktorów nurkowania osób z niepełnosprawnością. W tym momencie w Polsce (od 1998r) jest 99wyszkolonych instruktorów HSA, z czego 46 przez ostatnie 3 lata.

Prowadzone przez nas szkolenia wymagają bardzo wysokiego poziomu wyszkolenia i dużego doświadczenia; stałego weryfikowania poziomu wiedzy w zakresie rozwoju medycyny, fizjoterapii i rehabilitacji.

WSZYSCY CZŁONKOWIE NASZEGO ZESPOŁU MAJĄ WYSOKIE KWALIFIKACJE I OGROMNE DOŚWIADCZENIE


joanna pajdak subryJOANNA PAJDAK-SUBRY


Z wykształcenia psycholog, zawodowo od zawsze związana z nurkowaniem. nurkuje od 30 lat. Najpierw jako wychowanka AKP 'KRAB",potem jako Młodszy nurek i vice prezes 'Soley" sp z o.o. i w końcu CTP "Nautica" sp zo.o.Od 1998 zajmuje się szkoleniem nurkowym i organizacją wyjazdów nurkowych dla osób z niepełnosprawnościami; zarówno ruchowymi, sensorycznymi jak i mentalnymi. Współzałożyciel i wieloletni członek Zarządu Stowarzyszenia "NAUTICA".Instruktor NAUI, DAN i HSA (Handiccaped Scuba Association - Stowarzyszenie Nurków Niepełnosprawnych). Współtwórczyni programu "Milczacy Świat" przeznaczonego dla osób niesłyszących i niedosłyszących Od 2010 roku jako Course Director HSA  szkoli instruktorów. W prowadzonej przez nią bazie w Sharm el Sheikh cała kadra zarówno polska jak i egipska posiada odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia do pomocy i prowadzenia nurkowań dla osób z niepełnosprawnościami.


katarzyna ombachKATARZYNA OMBACH

Krakowianka, psycholog z wykształcenia , a z natury dyrygent. Rozpiera ja życiowa energia. POtrafi zarazić entuzjazmem a równocześnie zmusza do uporządkowanego działania. Pierwsze uprawnienia nurkowe zdobyła 1993 roku w Akademickim Klubie Podwodnym KRAB i od tego czasu jej życie nierozerwalnie związane jest z nurkowaniem. W roku 2000 uzyskała uprawnienia instruktora KDP/CMAS, a dwa lata później instruktora NAUI i HSA (ang. Handicapped Scuba Association). Od tego momentu większość jej aktywności nurkowej to szkolenie osób niepełnosprawnych w ramach działalności Stowarzyszenia Nautica.  W roku 2010 pod okiem Tadeusza Masztalerza uzyskała stopień Course Directora HSA .

W ciągu ponad 20 lat od uzyskania uprawnień nurkowała w bardzo wielu miejscach na całym świecie, ale uważa  że najważniejsze nie jest to GDZIE, ale z przede wszystkim Z KIM się nurkuje. Od kilku lat wspólnie z Joanną Pajdak-Sabri prowadzi kursy instruktorskie HSA, podczas których stara się przekazać swoje doświadczenie instruktorom, którzy chcą poszerzyć swój warsztat w zakresie  szkolenia osób niepełnosprawnych.


angelika chrapkiewicz gadekANGELIKA CHRAPKIEWICZ-GĄDEK

Urodziła się i wychowała w Zakopanem. Od 3 roku życia zmaga się z postępującą chorobą – rdzeniowym zanikiem mięśni. Porusza się na wózku. Nie przeszkadza jej to żyć aktywnie. Ma w sobie nieprawdopodobną radość życia i do swojej niepełnosprawności podchodzi jak do normalnego stanu, mimo że każdego dnia zmaga się z ograniczeniami i wyzwaniami życia osoby zależnej od pomocy innych. Pokonała wiele ograniczeń wynikających z jej niepełnosprawności. Dziś podróżuje po świecie i występuje jako mówca motywacyjny. Angażuje się w działalność dobroczynną, a równolegle prowadzi własną firmę, organizuje szkolenia motywacyjne i wykłady.
Od 15 lat swoje siły i umiejętności angażuje we współprace ze Stowarzyszeniem „Nautica”. Jest licencjonowanym nurkiem OWD C w systemie Handicapped SCUBA Association: HSA Przygodę z nurkowaniem rozpoczęła w 2001 roku jako pierwsza osoba w Polsce z rdzeniowym zanikiem mięśni. Ma na koncie ponad 100nurkowań , głównie w Adriatyku i Morzu Czerwonym.
Jej miłością są góry. W 2008 roku uczestniczyła w wyprawie na najwyższy szczyt Afryki, Kilimandżaro, docierając na wysokość 5200 m n.p.m. W 2016 r. jako pierwsza osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku, zdobyła najwyższy szczyt Polski, Rysy (2499 m n.p.m.)


magda karlewskaMAGDALENA KARLEWSKA

Warszawianka, nurek HSA od 10 lat.
Z długą przerwą pomiędzy 2 a 9 rokiem na rozwój zawodowy (prowadziła prywatny żłobek).
Instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
Początkowo instruktor pierwszego kontaktu (praca bezpośrednio po wypadkach, pomoc w powracaniu do życia) astępnie instruktor na obozach dla dzieci i dorosłych po urazach rdzenia.
Niezależna, aktywna zawodowo, otwarta i pełna życia. Realizująca swoja plany: trenowała curling w pierwszej polskiej drużynie dla osób na wózkach, potem zawodniczo szermierkę.
Zaraża poczuciem humoru :)


SantoMOHAMED SUBRY HASSAN (SANTO)


Ekonomista , Sudańczyk urodzony w Aleksandrii. Zakochany w nurkowaniu videograf podwodny a potem przewodnik nurkowy w Sharm el Sheikh, Safadze, Hurghadzie i Marsa Alam. Przewodnik wypraw nurkowych do Sudanu,Dive Con SSI i instruktor PADI. Swoj kontakt z HSA rozpoczął równolegle z rozpoczeciem swojej współpracy z CTP "Nautica" sp z o.o. robiąc podwodny film dla jednej z klientek, nurczynki HSA. Kurs instruktorski rozpoczął w Sharm el Sheikh w Egipcie w 2012 roku, a ukończył 4 lata później na Zakrzówku w Krakowie. W międzyczasie jako przewodnik prowadził wiele nurkowań z grupami HSA


 slawek przybyslki waskiMIROSłAW PRZYBYLSKI (WĄSKI)

Pochodzi z Podlasia a dokładnie z Łosic;-) Kurs basenowy skończył na obozie Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Spale pod koniec 2005r i idąc za ciosem latem 2006 pojechał na obóz Stowarzyszenia "NAUTICA" do Starego Gradu na wyspie Hvar w Chorwacji tam został nurkiem OWD HSA. W nurkowaniu odnalazł się natychmiast; w środowisku nurkowym też. W następnym roku przeprowadził się do Krakowa , rozpoczął pracę w CTP "Nautica". Dziś posiada uprawnienia AOWD i paręset nurkowań, w różnych krajach, na koncie. Ukończył kurs Dive Buddy HSA jako pierwszy i jedyny nurek poruszający się na wózku.


Instruktor FAR od wielu lat. Pasjonat aktywnego życia. Oprócz zamiłowania do nurkowania uwielbia: samochody, quady; zawodniczo gra w koszykówkę; skakał na bunggie.  Otwarty na ludzi i wydarzenia. Posiada dystans do siebie i ogromne poczucie humoru. W pracy bardzo rzeczowy, solidny, ze świetnymi umiejętnościami komunikacyjnymi.


piotr zielskiPIOTR ZIELSKI

Piotr Zielski - 14 lat temu rozpoczął w Krakowie kurs OWD HSA. Dojeżdżał co niedziele z Bielska Białej, gdzie mieszka do dziś. Obecnie posiada uprawnienia Rescure Diver i Dive Budy Poziom 1 i członek kadry Stowarzyszenia Nautica. Swoją przygodę z "wolontariatem" zaczął  już na pierwszym obozie . Później  pomagał przy zajęciach na basenie i przy dojazdach kursantów z Bielska. Doprowadził do uruchomienia w Bielsku  ośrodka HSA. Swoją pracę wolontariusza kontynuuje do dnia dzisiejszego. "Sam jestem osobą niepełnosprawną, po dziecięcym porażeniu mózgowym stopnia lekkiego, pomoc innym i uczenie się jak pomagać innym jest dla mnie najlepszą rehabilitacją". Dzięki zdobytym uprawnieniom nurkowym i pracy wolontariusza realizuje marzenia o nurkowaniu, nurkował w Polsce, Chorwacji, Egiptcie, Meksyku i na Wyspach Kanaryjskich: Lanzerote i Teneryfa. Na każdym wyjeździe niezastąpiony w pracy organizacyjnej.